Tour de France Holdoversigt 2015

Komplet holdoversigt for Tour de France 2015. Eftersom jeg ikke noget som helst sted har kunnet finde et sted, hvor jeg kunne se alle hold og samtlige rytter i årets Tour de France, har jeg valgt selv at klippe og klistre en oversigt sammen.

Nederst på siden finder du desuden en oversigt over, hvad de forskellige trøjer betyder.

Astana Pro Team
(AST)

1 – Vincenzo Nibali

2 – Lars Boom

3 – Jacob Fuglsang

4 – Andrei Grivko

5 – Dmitriy Gruzdev

6 – Tanel Kangert

7 – Michele Scarponi

8 – Rein Taaramäe

9 – Lieuwe Weatra

Agr2 – La Mondiale
(ALM)

11 – Jean-Chistophe Peraud

12 – Jan Bakelants

13 – Romain Bardet

14 – Mikael Cherel

15 – Ben Gastauer

16 – Damien Gaudin

17 – Johan Vansummeren

18 – Alexis Vuillermoz

FDJ
(FDJ)

21 – Thibaut Pinot

22 – William Bonnet(Etape 3)

23 – Sébastien Chavanel

24 – Arnaud Démare

25 – Alexandre Geniez

26 – Matthieu Ladagnous

27 – Steve Morabito

28 – Jérémy Roy

29 – Benoit Vaugrenard

Team Sky
(SKY)

31 – Chris Froome

32 – Peter Kennaugh

33 – Leopold König

34 – Wouter Poels

35 – Richie Porte

36 – Nicholas Roche

37 – Luke Rowe

38 – Ian Stannard

39 – Geraint Thomas

Tinkoff-Saxo
(TCS)

41 – Alberto Contador

42 – Ivan Basso

43 – Daniele Bennati

44 – Roman Kreuziger

45 – Rafal Majka

46 – Michael Rodgers

47 – Peter Sagan

48 – Matteo Tosatto

49 – Michael Valgren

Movistar Team
(MOV)

51 – Nairo Quintana

52 – Winner Anacona

53 – Jonathan Castroviejo

54 – Alex Dowsett

55 – Imanol Erviti

56 – José Herrada

57 – Gorka Izagirre

58 – Adriano Malori

59 – Alejandro Valverde

BMC Racing Team
(BMC)

61 – Tejay Van Garderen

62 – Damiano Caruso

63 – Rohan Dennis

64 – Daniel Oss

65 – Manuel Quinziato

66 – Samuel Sánchez

67 – Michael Schär

68 – Greg Van Avermaet

69 – Danilo Wyss

Lotto Soudal
(LTS)

71 – Tony Gallopin

72 – Lars Ytting Bak

73 – Thomas De Gendt

74 – Jens Debusschere

75 – André Greipel

76 – Adam Hansen

77 – Gregory Henderson(Etape 7)

78 – Marcel Sieberg

79 – Tim Wellens

Team Giant Alpecin
(TGA)

81 – John Degenkolb

82 – Warren Barguil

83 – Roy Curvers

84 – Koen de Kort

85 – Tom Dumoulin (Etape 3)

86 – Simon Geschke

87 – Georg Preidler

88 – Ramon Sinkeldam

89 – Albert Timmer

Team Katusha
(KAT)

91 – Joaquim Rodríguez

92 – Giampaolo Caruso

93 – Jacopo Guarnieri

94 – Marco Haller

95 – Dmitry Kozontchuk(Etape 3)

96 – Alexander Kristoff

97 – Alberto Losada

98 – Tiago Machado

99 – Luca Paolini(Etape 8)

Orica GreenEdge
(OGE)

101 – Simon Gerrans (Etape 3)

102 – Michael Albasini(Etape 6)

103 – Luke Durbridge

104 – Daryl Impey(Etape 4)

105 – Michael Matthews

106 – Svein Tuft

107 – Pieter Weening

108 – Adam Yates

109 – Simon Yates

Etixx – Quick-Step
(EQS)

111 – Michal Kwiatkowski

112 – Mark Cavendish

113 – Michal Golas

114 – Tony Martin(Etape 7)

115 – Mark Renshaw

116 – Zdeněk Stybar

117 – Matteo Trentin

118 – Rigoberto Urán

119 – Julien Vermote

Team Europcar
(EUC)

121 – Pierre Rolland

122 – Bryan Coquard

123 – Cyril Gautier

124 – Yohann Gene

125 – Bryan Nauleau

126 – Perrig Quemeneur

127 – Romain Sicard

128 – Angelo Tulik

129 – Thomas Voeckler

Team Lotto NL – Jumbo
(TLJ)

131 – Wilco Kelderman

132 – Steven Kruijswijk

133 – Robert Gesink

134 – Tom Leezer

135 – Paul Martens

136 – Bram Tankink

137 – Laurens Ten Dam

138 – Jos van Emden

139 – Sep Vanmarcke

Trek Factory Racing
(TFR)

141 – Bauke Mollema

142 – Julián David Arredondo

143 – Fabian Cancellara(Etape 4)

144 – Stijn Devolder

145 – Laurent Didier

146 – Markel Irizar

147 – Bob Jungels

148 – Gregory Rast

149 – Haimar Zubeldia

Lampre – Merida
(LAM)

151 – Rui Costa

152 – Matteo Bono

153 – Davide Cimolai

154 – Kristjian Durasek

155 – Nelson Oliveira

156 – Rubén Plaza

157 – Filippo Pozzato

158 – José Serpa

159 – Rafael Valls

Team Cannondale – Garmin
(TCG)

161 – Andrew Talansky

162 – Jack Bauer(Etape 5)

163 – Nathan Haas

164 – Ryder Hesjedal

165 – Kristijan Koren

166 – Sebastian Langeveld

167 – Daniel Martin

168 – Ramunas Navardauskas

169 – Dylan van Baarle

Cofidis, Solutions Credits
(COF)

171 – Nacer Bouhanni(Etape 5)

172 – Nicolas Edet

173 – Christophe Laporte

174 – Luis Angel Maté

175 – Daniel Navarro

176 – Florian Senechal

177 – Julien Simon

178 – Geoffrey Soupe

179 – Kenneth Vanbilsen

IAM Cycling
(IAM)

181 – Mathias Frank

182 – Matthias Brändel

183 – Sylvain Chavanel

184 – Stef Clement

185 – Jérome Coppel

186 – Martin Elmiger

187 – Reto Hollenstein

188 – Jarlinson Pantano

189 – Marcel Wyss

Bora-Argon 18
(BOA)

191 – Emanuel Buchmann

192 – Jan Bartá

193 – Sam Bennett

194 – Zakkari Dempster

195 – Bartosz Huzarski

196 – José Mendes

197 – Dominik Nerz

198 – Andreas Schillinger(Etape 4)

199 – Paul Voss

Bretagne – Seche Environnement
(BSE)

201 – Eduardo Sepúlveda

202 – Frederic Brun

203 – Anthony Delaplace

204 – Pierrick Fedrigo

205 – Brice Feillu

206 – Armindo Fonseca

207 – Arnaud Gerard

208 – Pierre-Luc Perichon

209 – Florian Vachon

MTN – Qhubeka P/B Samsung
(MTN)

211 – Daniel Teklehaimanot

212 – Edvald Boasson Hagen

213 – Stephen Cummings

214 – Tyler Farrar

215 – Jacques Janse van Rensburg

216 – Reinardt Janse van Rensburg

217 – Merhawi Kudus

218 – Louis Meintjes

219 – Serge Pauwels
Gul Bæres af den rytter, som ligger som nr. 1 samlet
Prikket Bæres af den rytter, som har fået flest point i bjergene
Grøn Bæres af den rytter, som har fået flest point i spurt (de såkaldte sprintere)
Prikket Bæres af den rytter i aldersgruppen under år, som ligger nr. 1 samlet